Louis de Funès

aktor
brak zdjęcia
  • Data urodzenia: 1914-07-31
  • Miejsce urodzenia: Courbevoie, Francja
Zostań współautorem tej strony

Biografia

Louis de Funès, właściwie Louis Germain David de Funès de Galarza, urodził się 31 lipca 1914 roku w Courbevoie, we Francji. Był francuskim aktorem komediowym, który zyskał ogromną popularność w latach 60. i 70. XX wieku. De Funès uważany jest za jednego z najbardziej znanych i cenionych francuskich aktorów komediowych w historii kinematografii.

Louis de Funès dorastał w biednej rodzinie, z ojcem hiszpańskiego pochodzenia i matką francuską. W młodości pracował jako sprzedawca i pianista, zanim zainteresował się aktorstwem. Jego kariera aktorska zaczęła się w 1945 roku, gdy wystąpił w swoim pierwszym filmie, "La Tentation de Barbizon". W ciągu swojej ponad 30-letniej kariery wystąpił w ponad 150 filmach.

De Funès zyskał międzynarodową sławę dzięki swoim charakterystycznym, ekspresyjnym i przerysowanym rolom komediowym. Jego najbardziej znane role to te w filmach takich jak "Zbrodniarz i panna" (1963), "Żandarm z Saint-Tropez" (1964) i jego kontynuacjach oraz "Szaleństwo Wielkości" (1971).

Jego postać żandarma Ludovica Cruchota w serii "Żandarm" stała się kultowa i przyniosła mu ogromną sławę zarówno we Francji, jak i na świecie. Wiele z jego filmów było wielokrotnie emitowanych w telewizji, co przyczyniło się do utrzymania jego popularności pośród kolejnych pokoleń widzów.

Louis de Funès zmarł na atak serca w 1983 roku, mając 68 lat. Pozostaje do dziś jednym z najbardziej ikonicznych francuskich aktorów komediowych, a jego filmy nadal cieszą się popularnością i uznaniem na całym świecie.

Filmografia

Aktor:

Recenzje, komentarze ( 0 )

    brak opinii. Twoja może być pierwsza!
x