Tim Burton

reżyser, scenarzysta, aktor
Tim Burton zdjęcie
  • Data urodzenia: 1958-08-25
  • Miejsce urodzenia: Burbank, California, USA
Zostań współautorem tej strony

Biografia

Tim Burton jest amerykańskim reżyserem, producentem i scenarzystą filmowym. Urodził się 25 sierpnia 1958 roku w Burbank w Kalifornii. Już w młodości wykazywał zainteresowanie sztuką i animacją, a jego dzieła cechowały się mrocznym, fantastycznym stylem.

Burton studiował animację na California Institute of Arts, gdzie uzyskał dyplom w 1979 roku. Po ukończeniu studiów zaczął pracować w wytwórni filmowej Disneya, gdzie był animatorem w takich filmach jak "The Fox and the Hound" i "The Black Cauldron".

Jego pierwszym pełnometrażowym filmem jako reżysera był "Pee-wee's Big Adventure" z 1985 roku. Ten film odniósł sukces komercyjny i pozwolił Burtonowi na rozpoczęcie kariery reżyserskiej. Następnie zrealizował filmy takie jak "Beetlejuice" (1988), "Batman" (1989), "Edward Scissorhands" (1990), "The Nightmare Before Christmas" (1993) i "Sleepy Hollow" (1999).

Burton jest znany z wykorzystywania fantastycznych, surrealistycznych i mrocznych elementów w swoich filmach, co przyniosło mu uznanie i lojalność wielu fanów. Jest również znany z współpracy z aktorami takimi jak Johnny Depp, Helena Bonham Carter i Danny DeVito.

W ciągu swojej kariery Burton zdobył wiele nagród i wyróżnień, w tym dwie nominacje do Nagrody Akademii. Jest jednym z najbardziej wpływowych i charakterystycznych reżyserów w branży filmowej i jego dzieła stanowią nieodłączną część kultury popularnej.

Filmografia

Aktor:

x