Wim Wenders

reżyser, scenarzysta, aktor
Wim Wenders zdjęcie
  • Data urodzenia: 1945-08-14
  • Miejsce urodzenia: Düsseldorf, North Rhine-Westphalia, Germany
Zostań współautorem tej strony

Biografia

Wim Wenders to niemiecki reżyser, producent i scenarzysta filmowy, urodzony 14 września 1945 roku w Düsseldorfie. Jest znany za swoje eksperymentalne filmy, które są często oparte na poetyckiej narracji i eksplorują tematy takie jak samotność, miłość i podróż.

Wenders rozpoczął swoją karierę filmową w latach 70., kiedy współtworzył ruch filmowy zwany New German Cinema. Jego pierwszy pełnometrażowy film "Alice in den Städten" (1974) zdobył uznanie na festiwalach filmowych i ustanowił go jako jednego z najważniejszych reżyserów w Niemczech.

Jego inne znaczące filmy to "The Goalie's Anxiety at the Penalty Kick" (1972), "Kings of the Road" (1976), "Paris, Texas" (1984) i "Until the End of the World" (1991). Wenders jest również znany za swoje filmy dokumentalne, takie jak "Tokyo-Ga" (1985) i "Buena Vista Social Club" (1999).

Wenders jest członkiem jury i często uczestniczy w festiwalach filmowych na całym świecie, a jego filmy były nagradzane i doceniane przez krytyków i publiczność. W 2000 roku otrzymał Nagrodę im. Donosti na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián, a w 2011 roku otrzymał Nagrodę im. Lifetime Achievement od Europese Film Academy.

Filmografia

Aktor:

x