Jake Gyllenhaal

aktor
Jake Gyllenhaal zdjęcie
  • Data urodzenia: 1980-12-19
  • Miejsce urodzenia: Los Angeles, California, USA
Zostań współautorem tej strony

Biografia

Jake Gyllenhaal to amerykański aktor i producent filmowy, znany z wielu znakomitych ról filmowych. Urodził się 19 grudnia 1980 roku w Los Angeles w Kalifornii jako syn reżysera Stephena Gyllenhaala i scenarzystki Naomi Foner. Jego rodzina ma korzenie szwedzkie, żydowskie i angielskie.

W wieku 11 lat zadebiutował na ekranie w filmie "City Slickers", a następnie pojawił się w kilku produkcjach telewizyjnych. W 1999 roku zagrał w filmie "October Sky", który zapewnił mu pierwsze pozytywne recenzje i pozwolił na zdobycie popularności. Kolejnym ważnym filmem w jego karierze był "Donnie Darko" z 2001 roku, w którym zagrał główną rolę.

W 2005 roku Gyllenhaal zagrał w filmie "Brokeback Mountain", za co został nominowany do Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Rok później wystąpił w filmie "Jarhead: Łowcy wojen", a w 2010 roku w "Niepokonany". W 2014 roku zagrał w filmie "Nightcrawler", za co otrzymał nominację do Złotego Globu w kategorii najlepszy aktor w filmie dramatycznym.

Jego inne znaczące role filmowe to m.in. "Zodiac" (2007), "Love and Other Drugs" (2010), "End of Watch" (2012), "Prisoners" (2013), "Everest" (2015) i "Nocturnal Animals" (2016). W 2019 roku Gyllenhaal zagrał w filmie "Spider-Man: Daleko od domu" jako Mysterio.

Gyllenhaal jest również producentem filmowym i współzałożycielem wytwórni Nine Stories Productions. Poza aktorstwem, interesuje się sztuką, fotografią i muzyką.

Filmografia

Aktor:

Recenzje, komentarze ( 0 )

    brak opinii. Twoja może być pierwsza!
x