Bruce Lee

aktor, reżyser, scenarzysta
Bruce Lee zdjęcie
  • Data urodzenia: 1940-11-27
  • Miejsce urodzenia: San Francisco, California, USA
Zostań współautorem tej strony

Biografia

Amerykański aktor i mistrz sztuk walk pochodzenia chińskiego. Ikona kina akcji oraz znana postać najnowszej kultury. Bruce Lee był amerykańskim aktorem, reżyserem, scenarzystą, filozofem i mistrzem sztuk walki. Urodził się 27 listopada 1940 roku w San Francisco, Kalifornia. Jego matka była Chinook, a ojciec Chińczykiem.

Lee był mistrzem wielu stylów sztuk walki, w tym wing chun, kung-fu i jeet kune do. W wieku 18 lat przeprowadził się do Hong Kongu, gdzie rozpoczął karierę aktorską. Zagrał w wielu filmach kung-fu, które były popularne w Azji w latach 60-tych i 70-tych.

W 1963 roku powrócił do Stanów Zjednoczonych i zaczął uczyć sztuk walki. W 1971 roku zaczął pracować nad filmem "The Big Boss", który stał się hitem w Azji i przyniósł mu międzynarodową sławę. Następnie nakręcił filmy takie jak "Fist of Fury" (1972) i "Enter the Dragon" (1973).

Lee zmarł w wieku 32 lat w 1973 roku z powodu nieznanego zespołu jelitowego. Jego śmierć była wielkim ciosem dla branży filmowej i jego fanów. Do dziś pozostaje jednym z największych ikon kina akcji i jego styl walki i filozofia życiowa nadal inspirują wielu ludzi na całym świecie.

Filmografia

Aktor:

x