Le grand bleu (1988)

Wielki błękit

Sportowe | 132 Min | Francja
Ocena:
8 /10
Twoja ocena:
Zaloguj aby ocenić
8

Opis fabuły

Film luźno inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Opowiada historię rywalizacji dwóch zawodników w nurkowaniu swobodnym. Piękna sceneria, wpleciony wątek miłosny, polecam.

Obsada

Reżyseria:

Aktorzy:

Zwiastun, trailer

trailer Le grand bleu
x

Le grand bleu Zwiastun

Sportowe

Screeny:

Recenzje, komentarze ( 1 )

 • "Le grand bleu" (The Big Blue) to francuski film z 1988 roku w reżyserii Luca Bessona, który opowiada historię dwóch dzieciństwa przyjaciół, Jacques'a Mayola (Jean-Marc Barr) i Enzo Molinari (Jean Reno), rywalizujących ze sobą w nurkowaniu swobodnym na dużą głębokość. To porywająca opowieść o pasji, miłości, przyjaźni i granicach ludzkiego ducha.

  Fabuła "Le grand bleu" skupia się na Jacques'ie i Enzo, których życiowe drogi rozeszły się, ale los ponownie ich łączy, gdy dorosną i zostaną rywalami w świecie nurkowania. Oboje próbują przekroczyć granice ludzkich możliwości, dążąc do coraz głębszych zanurzeń, co niesie ze sobą nie tylko ryzyko, ale też odkrywanie własnych granic i motywacji. W międzyczasie Jacques poznaje Johannę (Rosanna Arquette), z którą zaczyna się związek, dodając do filmu wątek romantyczny.

  "Le grand bleu" wyróżnia się niezwykłą reżyserią oraz pięknymi ujęciami podwodnymi, które przyciągają uwagę widza i czynią z tego filmu wizualne arcydzieło. Luc Besson zręcznie kreuje nastrój i atmosferę, wprowadzając widza w inny, nieznany świat. W swojej reżyserii Besson balansuje między ekscytującymi scenami nurkowania a intymnymi momentami życia codziennego bohaterów, co sprawia, że film jest jednocześnie porywający i wzruszający.

  Aktorstwo w "Le grand bleu" jest na wysokim poziomie. Jean-Marc Barr jako Jacques Mayol i Jean Reno jako Enzo Molinari to wyjątkowe kreacje, które oddają ducha rywalizacji, przyjaźni i poszukiwania własnych granic. Rosanna Arquette jako Johanna wnosi romantyczny akcent, który dodaje filmowi głębi emocjonalnej. Wszyscy aktorzy doskonale wpisują się w swoje role, tworząc przekonujące i autentyczne postacie.

  Ścieżka dźwiękowa autorstwa Erica Serry dodaje "Le grand bleu" jeszcze więcej emocji, kreując niezwykłą atmosferę, która sprawia, że film jest jeszcze bardziej porywający. Muzyka potrafi wzruszyć, dodać napięcia czy podkreślić ważne momenty fabuły, co świadczy o jej doskonałej kompozycji i trafności wyboru.

  Scenariusz "Le grand bleu" zawiera elementy dramatu, romansu oraz sportowej rywalizacji, dzięki czemu film nie ogranicza się tylko do jednego gatunku, lecz porusza różne aspekty życia bohaterów. Wątki przyjaźni, miłości i pasji są splecione ze sobą w sposób, który pozwala widzom na emocjonalne zaangażowanie się w historię. Scenariusz jest również nasycony głębokim i filozoficznym przesłaniem o poszukiwaniu własnych granic i znalezieniu równowagi między życiem na lądzie a zanurzeniem się w mrocznych głębinach oceanu.

  Warto również zwrócić uwagę na kostiumy i scenografię, które oddają klimat lat 80. i świata nurkowania swobodnego. Rekwizyty, stroje i scenografia są wiarygodne, co jeszcze bardziej zwiększa autentyczność przedstawionego świata.

  Jednak "Le grand bleu" nie jest filmem pozbawionym wad. Niektórzy widzowie mogą uznać tempo filmu za zbyt powolne, a niektóre wątki za zbyt rozbudowane. Niemniej jednak, te drobne niedociągnięcia nie wpływają znacząco na ogólną jakość filmu, który pozostaje porywającą i głęboką opowieścią.

  Podsumowując, "Le grand bleu" to piękny i wzruszający film o pasji, przyjaźni, miłości i granicach ludzkiego ducha. Reżyseria Luca Bessona, znakomite aktorstwo, wizualne arcydzieła oraz ścieżka dźwiękowa sprawiają, że film ten pozostaje niezapomnianym i wartościowym dziełem kinematografii. "Le grand bleu" z pewnością zadowoli miłośników kina artystycznego, jak również tych, którzy szukają inspirujących i emocjonujących historii.

x